gorna belka.png
Zrodzeni Do Szabli logo.png

O broni, w której zaklęta jest polska dusza

W historii Polski szabla od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce. Jest elementem naszego hymnu, narodowej dumy, codziennej kultury i języka, najcenniejszą pamiątką rodzinną. Nie ma drugiej broni, która silniej kojarzyłaby się z chwałą polskiego oręża i stanowiła symbol rozpoznawalny na całym świecie. Nie ma, poza Japończykami, drugiej nacji, która taką estymą obdarzyłaby oręż.

„Polska i szabla – pojęcia ze sobą związane. Szabla to obcy przybysz z dalekiego Wschodu, który znalazł u nas drugą ojczyznę; tutaj opromieniła ją sława ponad wszystkie inne oręże”

                                                                                                         Zygmunt Hartleb

Film "Zrodzeni do Szabli" przenosi widza w czasy Rzeczypospolitej początków XVII w. gdy polska szabla przeżywa okres swej świetności stając się symbolem siły Polskiego oręża.

 

Jest to fabularna opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza 

dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej.

IMG_6808.jpg
P2300884.jpg

Pomysłodawcami filmu jest Rodzina Sieniawskich, która od lat kultywuje tradycje Polskiej szabli prowadząc warsztaty, seminaria i szkolenia. Ich praca pozwoliła na zrekonstruowanie staropolskiej koncepcji walki szablą zwanej w dawnej Rzeczypospolitej Sztuką Krzyżową. Film "Zrodzeni do Szabli" jest ukoronowaniem ich dokonań oraz hołdem złożonym broni, w której zaklęta jest polska dusza.

Zobacz film na platformie *

* Film dostępny na całym świecie wyłącznie na vimeo

Vimeo+Logo.png

Polacy używali zwykle dwojakich szabli: do stroju – karabeli, do boju zaś i pojedynków szabli „czarnej”. Było wiele gatunków szabel a wśród nich: Augustówki, Bułaty, Czeczugi, Demeszki, Karabele i Serpentyny.

                                                                                                             

                                                                                         Zygmunt Gloger

W dokumentalnej części filmu  odwiedzamy jednego z najlepszych szabelników na świecie, Zbigniewa Juszkiewicza. Jest to filmowa podróż przez historię i sztukę ku tajemnicy rzemiosła najwyższej jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie. Ikona polskiej sztuki wyrobu oręża w sposób praktyczny przedstawia technologiczne walory szabli, pokazuje jak powstawała i działała (demonstrując jej piękno i wytrzymałość).

P1640128.jpg

"Polacy bowiem doszli do tak nadzwyczajnej biegłości w robieniu krzywą szablą, że żaden inny naród w sztuce tej sprostać im nie zdołał.

Sztukę tę nazwali krzyżową z powodu, że cięcia i zasłony krzyż stanowiły.”

 

                                                                                                      Zygmunt Gloger

Screen Shot 2019-07-24 at 00.07.50.png

Film "Zrodzeni do Szabli" opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej (staropolskiej koncepcji walki szablą), której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami, Wątek ten ukazuje widzowi w klarowny sposób korzenie polskiej sztuki użycia szabli oraz sposoby jej praktycznego wykorzystania w oparciu o traktaty oraz manuskrypty z przełomu XVI i XVII wieku. Jest to opowieść o pokoleniowej pasji, która doprowadziła do odzyskania cząstki zapomnianej narodowej tradycji.

Vimeo+Logo.png

* Film dostępny na całym świecie wyłącznie na vimeo

Zobacz film na platformie *

broadcasted and supported by

585ac9444f6ae202fedf2947.png

© 2020 by Zrodzeni do Szabli.